Панельне будівництво: в ногу з часом

Технології панельного будівництва, які впроваджуються нами сьогодні, неможливо порівнювати з виробництвом радянських часів. Чомусь для багатьох словосполучення «панельний будинок» досі звучить як вирок. Хоча сучасні технологічні рішення говорять про зворотнє.

Так, в європейських країнах збірний залізобетон застосовують як при будівництві приватних будинків (в тому числі й елітних), так і будівель іншого призначення. Наприклад, при зведенні олімпійського селища в Лондоні зовнішні стіни монтувалися зі збірних панелей з утеплюючим шаром і використанням архітектурного бетону для формоутворення зовнішніх поверхонь. У Франції значна частина багатоквартирних будинків також виготовляється із сучасних панелей. А в Голландії з них взагалі побудували хмарочос! Житловий комплекс «Монтевідео» в Роттердамі підноситься на 153 метра (43 поверхи!) і є найвищим в країні. Технологічні рішення цієї системи принципово відрізняються від тих, які застосовувалися за радянських часів.

Технологія зведення збірних великопанельних будинків має ряд переваг в порівнянні з іншими технологіями будівництва. По-перше, вона забезпечує високу швидкість збірки будівель, яка може бути збільшена в два і більше разів, а по-друге – заводський контроль при виробництві.

Сильною стороною даної технології є і низька собівартість, що само по собі добре для бюджетного споживача.

Міцність конструкції досягається відразу після її монтажу. Герметизація зовнішніх швів забезпечується за рахунок застосування сучасного принципу виконання стиків панелей на основі розчину з більшою еластичністю. Стики закладаються прокладками ущільнювачів і покриваються герметиком.

Крім того не слід забувати, що панельне житло дешевше монолітних і цегляних будинків; приблизно настільки ж воно виграє в темпах зведення: швидкість зведення 1 поверху зі збірного залізобетону становить 3 дні, монолітно-каркасного – близько місяця.

Серед покупців побутує думка, що використання панелей у будівництві обмежує клієнта в сфері планування помешкання. Головний мінус радянських панелей – це наявність невеликої кількості типових серій. Однак цей пережиток залишився в минулому – зараз нові технології виробництва залізобетонних конструкцій не обмежують замовників типовими серіями. Якщо є бажання створити свій проект, наприклад, квартиру-студію, то виробник допоможе реалізувати Вашу ідею без істотного здорожчання виробництва.

Олена ДЕНИСОВА

На фото: Апарт-готель Мурайя Роха (Кальпе, Іспанія), архітектор Мануель Нуньєс-Яновський


Назад